Guzki głosowe u dzieci

Guzki głosowe u dzieci. Temat tego artykułu brzmi dość groźnie i nietypowo jak na dziedzinę logopedyczną, prawda? Logopeda jednak musi posiadać wiedzę i umiejętność obserwacji, która wskazywałaby na to, iż mały pacjent może borykać się z problemem, którym są guzki głosowe. Krótko i rzeczowo przedstawię oraz opiszę najważniejsze informacje, aby wytłumaczyć Ci czym tak naprawdę są guzki głosowe u dzieci.

Co to są guzki głosowe?

Są to zmiany obrzękowe lub zapalne, które zachodzą na strunach głosowych. Te zaś odpowiedzialne są za wytwarzanie głosu. Guzki głosowe występują przy przewlekłym, przerostowym i organicznym zapaleniu krtani. Guzki głosowe najczęściej występują symetrycznie. Czyli po obu stronach strun głosowych, a ich wielkość nie przekracza wielkości łebka od szpilki. Mają stożkowaty kształt i są jednakowej wielkości.

Skąd się biorą guzki głosowe u dzieci?

Najczęściej występują u dzieci przeciążających głos, które nadmiernie krzyczą, mówią dużo i głośno, płaczą, wyrażają negatywną lub pozytywną emocję. Krzyk emituje tony o wysokich częstotliwościach, a nadmierny krzyk przeciąża struny głosowe dziecka. Guzki głosowe mogą pojawić się także u osób dorosłych, którzy niewłaściwie używają głosu podczas śpiewu czy mowy.

Czy guzki głosowe u dzieci są groźne?

U dzieci są to zwykle guzki głosowe w fazie obrzękowej, a nie zapalnej. Małe dzieci nie mają aż takiej tendencji do rogowacenia się warstwy podstawnej nabłonka pokrywającego fałd głosowy, czyli potocznie mówiąc struny głosowej.  Jeżeli jednak chrypka narasta i dochodzi do przewlekłego przerostowego i organicznego zapalenia krtani należy jak najszybciej skonsultować się z foniatrą lub laryngologiem, który wykluczy występowanie guzków głosowych twardych, polipów, ziarniaków czy zmian nowotworowych w krtani.

Jakie objawy wskazują na występowanie guzków głosowych u dzieci?

Pierwszym najbardziej zauważalnym objawem występowania guzków głosowych u dzieci jest przewlekle utrzymująca się chrypka. Dziecko często odchrząkuje, a głos jego staje się łamliwy, skrzeczący, a w trakcie mowy dziecko szybko się męczy.

Do innych objawów przy wystąpieniu guzków głosowych u dzieci zaliczamy:

  • ból gardła (uczucie ciała obcego) przy szyi,
  • kaszel,
  • zapalenie zatok obocznych nosa,
  • choroby alergiczne,

Guzkom głosowym towarzyszy zwykle wzmożone napięcie mięśni krtani, szyi i karku. Przeniesienie tego napięcia na obszar krtani prowadzi do „zaciskania” fałdów głosowych, zwłaszcza w 1/3 przedniej ich części.

Do kogo się udać aby się dowiedzieć, czy moje dziecko ma guzki głosowe?

Specjalistą od dokładnej diagnozy i leczenia guzków głosowych jest foniatra lub laryngolog. Jednak rozpoznanie guzków głosowych w badaniu laryngologicznym jest możliwe dopiero, gdy osiągną one już pewną wielkość i są widoczne „gołym” okiem. Często są to już zmiany trudne do leczenia. Dlatego w pierwszej kolejności słusznym wyborem byłoby udanie się na wizytę do foniatry, a szczegóły diagnozy opisane są poniżej.

Jak zdiagnozować występowanie guzków głosowych u dzieci?

Jeżeli logopeda zauważy wypisane powyżej objawy, powinien skierować rodzica z dzieckiem na wykonanie badania krtani o charakterze wideolaryngoskopowym do foniatry. Ta nazwa tylko tak strasznie brzmi.  W praktyce jest to bezbolesne badanie, które polega na ocenie pracy fałdów głosowych przez foniatrę w trakcie fonacji. Używa on urządzenia, które emituje światło stroboskopowe. Badanie stroboskopowe we wczesnym okresie dolegliwości pozwala na wczesne rozpoznanie, ponieważ widoczne są nawet niewielkie zaburzenia wibracji fałdów głosowych, sugerujące miejsce powstawania zmian.

Jak leczyć guzki głosowe u dzieci?

Leczenie guzków głosowych miękkich, które najczęściej występują u dzieci polega głównie na unikaniu czynników drażniących i uszkadzających struny głosowe. Wskazane jest odpowiednie nawodnienie gardła poprzez spożywanie dużej ilości wody i unikania krzyku, płaczu głośnego, przy którym struny głosowe dziecka są napięte, a to nie pomaga w procesie rekonwalescencji.

W przypadku większych zmian (gdy są one utrwalone) może być leczenie zabiegowe – mikro laryngoskopia.  Polega ona na ścięciu przerośniętych okolic fałdów głosowych. Po zabiegu także bardzo ważne jest zachowanie milczenia, a następnie stosowanie odpowiedniej emisji głosu.

Ostatni ze sposobów leczenia guzków głosowych to leczenie chirurgiczne. Chce Cię jednak uspokoić, ponieważ niewielki odsetek dzieci jest zaliczanych do chirurgicznego etapu leczenia guzków głosowych. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie zawsze unikanie krzyku,  mówienia i ćwiczenia z logopedą nad poprawną emisją głosu przynoszą efekt. Wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna. Podczas operacji, przy pomocy mikroskopu, usuwa się przerośnięte tkanki strun głosowych. Zabieg może być przeprowadzony w sposób klasyczny – za pomocą tradycyjnych narzędzi chirurgicznych lub używając lasera. Zabieg wykonuje się w warunkach sali operacyjnej, w znieczuleni miejscowym.

W połączeniu z rehabilitacją głosową, metoda ta ma bardzo wysoką skuteczność, nawet 80% pacjentów zgłasza poprawę. Niestety, jak każdy zabieg operacyjny, niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań, do których zaliczamy:

  • wytworzenie blizny w miejscu po usunięciu zmiany,
  • uszkodzenie strun głosowych,
  • nadmierne krwawienie.

Jeśli pacjent nie przestrzega zasad higieny głosu, występują nawroty choroby.

Guzki głosowe u dzieci – Słowo na koniec

Mam nadzieje, że artykuł ten był dla Ciebie przydatny i informacje dotyczące zaburzeń foniatrycznych jakimi są guzki głosowe występujące u dzieci nie są dla Ciebie już obce. Jeśli potrzebujesz mojej pomocy w każdej chwili możesz się ze mną skontaktować.

Z kolei, jeśli szukasz większej ilości informacji zapraszam Cię do zapoznania się z pozostałymi artykułami na moim blogu.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawy artykuł. Dzięki